יד קטנה
מילים, לחנים ושירה: מירב משולם לוי
עיבודים: דניאל רן

כולנו רוצים לפנק, ללטף, לשיר ולרקוד עם ילדינו. השירים בדיסק נולדו מתוך הצורך שלי כאמא להעניק חום ומגע, אשר מצא לו ביטוי באופן טבעי, דרך המוסיקה.

הדיסק מיועד לאוהבי המוסיקה באשר הם ולהורים המעונינים להעשיר את חייהם המשותפים עם תינוקם או ילדם במוסיקה וצלילים. השירים מלווים פעילות יומיומית כגון יקיצה, השכבה, רחצה, התלבשות, האכלה, החתלה, טיול, מגע, נגינה, ריקוד ומשחק, ומסייעים בהפיכתה של הפעילות לטקס קבוע, שיש לו סימן מוסיקלי. הדבר משרה תחושת בטחון ומסייע בבניית שפה ותקשורת בין ההורה לילדו, תוך שהמוסיקה הופכת לחלק בלתי נפרד מחיי הבית. רבים מן השירים נותנים ביטוי ומענה לצורך של ההורה והילד כאחד ברגעי חיבוק, פינוק ואהבה. השירים מתאימים גם לעבודה עם קבוצות הורים ותינוקות ובגני ילדים.

וביתר פירוט: חלק מן השירים הנם שירי הפעלה, בהם ההורה שר לתינוקו תוך מגוון פעילויות כגון: ליטוף, טפיחות על הגוף, נענוע, תנועה, ריקוד, נגינה בכלים קטנים וכו', המגרות את חושיו ומעניקות לו חום, מגע, רוגע ותחושה ברורה של תנועה ומוסיקה. קולו ומגעו המוכר של ההורה, הלומד את השירים והופך אותם לחלק מחיי היומיום המשותפים עם התינוק, מעניקים להתנסויות משמעות חיובית ונעימה בחוויית התינוק, מגרים את סקרנותו ומפתחים את רגישותו לצלילים. שירים אחרים מלווים פעילויות יומיומיות כגון רחצה, התלבשות, החתלה, האכלה, טיול, יקיצה והירדמות, רגעי פינוק, עיסוי, ליטוף, חיבוק ומנוחה, ומסייעים בהפיכתה של הפעילות לטקס קבוע, שיש לו סימן קבוע של מוסיקה ומלים. אף שהתינוק עדיין אינו מסוגל להבין את המילים עצמן, צלילי המוסיקה והמילים החוזרים שוב ושוב בצמוד לאותה הפעילות, מתחילים להיקשר בתפישתו לפעילות הספציפית אותן הן מלוות. הדבר משרה תחושת בטחון וודאות, מסייע בבניית שפה ותקשורת בין ההורה לתינוקו והופך לחלק מן המרקם הביתי והמשפחתי, תוך שהוא תורם ליומיום רגוע ושלוו, שהמוסיקה היא חלק בלתי נפרד ממנו. החזרה המאפיינת את השירים, כאמור, מסייעת להתפתחות השפה בכך שהיא מטמיעה צלילים מוכרים החוזרים שוב ושוב.

מלבד שירי היומיום מופיעים בדיסק שירי רגיעה ומדיטציה לאם, הנולדת אף היא מחדש עם הולדת תינוקה. השיר "שלום לעולם" נאמר כביכול מנקודת ראותו של התינוק, ובעצם מבטא את נקודת התמימות של אותם ילדים רכים שהיינו, שכולנו היינו רוצים לחזור אליה, ויש לנו הזדמנות לעשות זאת, עם התחברותנו אל ילדנו שזה עתה נולד.

אל הדיסק מצורפת חוברת מאוירת בעיצובה של יעלי זיו, עם מילות השירים. השירים מוקלטים בליווי נגנים חיים, המנגנים בכלים אקוסטיים. חשוב היה לנו מאד שהמוסיקה תהיה עריבה ומרתקת לאוזן לתינוק ולמבוגר כאחד, ותהיה שותפה ומסייעת נעימה לבניית האינטימיות בתוך המשפחה.

האזנה נעימה ומרגיעה,
מירב.